Jak uniknąć odwodnienia?

0

Woda obok powietrza jest nam niezbędna do życia. Stanowi około 66% masy ciała dorosłego człowieka i jest jednym z najważniejszych składników organizmu. Woda jest konieczna dla prawidłowego funkcjonowania: odgrywa kluczową rolę w regulowaniu temperatury ciała, transporcie składników odżywczych, produktów przemiany materii oraz bierze udział we wszystkich reakcjach biochemicznych w organizmie. Pełni także funkcje ochronną dla mózgu, gałek ocznych i rdzenia kręgowego. Odpowiednie nawodnienie jest również niezbędne dla prawidłowej pracy stawów. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy tracimy dużo wody, co może prowadzić do odwodnienia organizmu.

Co to jest odwodnienie i jak je rozpoznać?

Odwodnienie to stan chorobowy organizmu, który jest wynikiem utraty wody. Wraz z wodą organizm traci także elektrolity, które regulują aktywność nerwów i mięśni, uczestniczą w procesach regeneracyjnych tkanek i oddziałują na ciśnienie krwi, jej odczyn oraz stan nawodnienia organizmu. Odpowiednie stężenie elektrolitów w płynach ustrojowych jest niezbędne, by procesy zachodzące w ciele człowieka przebiegały prawidłowo. Nadmiernej utracie płynów, czyli odwodnieniu najczęściej towarzyszy spadek stężenia elektrolitów, w szczególności sodu i potasu. Jest to stan niebezpieczny dla człowieka, zwłaszcza dla dzieci i osób starszych. Odwodnienie może przybierać różny charakter w zależności od stopnia objawów. W swojej łagodniejszej postaci są to: mniejsza ilość moczu i zmiana jego koloru ze słomkowego na ciemnożółty, suchość w jamie ustnej, spadek koncentracji. W przypadku ciężkiego odwodnienia chory traci na wadze (czasem ponad 10%), jest senny lub traci przytomność, ma zapadnięte gałki oczne, nie ma łez, wysuszeniu ulega jama ustna i język, chory często nie odczuwa pragnienia, fałd skórny po ściśnięciu go i puszczeniu rozprostowuje się bardzo wolno. Najbardziej wiarygodny jednak w ocenie stopnia odwodnienia jest test polegający na ściśnięciu płytki paznokcia do uzyskania białego koloru, a następnie obserwowanie w jakim czasie pojawi się różowy kolor płytki. Jeśli czas ten wynosi powyżej 1,5 sekundy możemy mówić o odwodnieniu.

odwodnienie-palec

orsalit2

Przyczyny odwodnienia

Do nadmiernej utraty wody i elektrolitów może dojść podczas wakacji np. podczas dużych upałów, podczas intensywnych treningów fizycznych, a także na wskutek wystąpienia biegunki i wymiotów. Biegunkę u dzieci i niemowląt wywołują najczęściej rotawirusy (50-70% przypadków). Zapewne każdy z nas chociaż raz w swoim życiu przechodził taką infekcje i wie jak nieprzyjemny jest jej przebieg. Poza wspomnianą biegunką często towarzyszą jej wymioty, wysoka gorączka oraz nieżyt dróg oddechowych. U dzieci (a także u dorosłych) dodatkowo może powodować brak łaknienia, a także bóle i wzdęcia brzucha. Przy bardzo nasilonej biegunce w skutek znacznej utraty wody i elektrolitów może dojść do odwodnienia.

Jak uniknąć odwodnienia?

Kiedy tylko zauważymy objawy nawet lekkiego odwodnienia spowodowanego biegunką lub wymiotami, powinniśmy szybko zareagować aby nie pogłębić tego stanu. Pierwszym krokiem (poza wizytą u lekarza) jest nawodnienie organizmu i wyrównanie niedoborów wodno – elektrolitowych. Niestety nie każdy napój nas nawodni – soki owocowe oraz napoje gazowane wykazują wysoką osmolarność, przez co woda zamiast krążyć po organizmie i nawadniać go, ściągana jest do przewodu pokarmowego i wydalana przez nerki. Skuteczne w przypadku odwodnienia są tylko i wyłącznie doustne płyny nawadniające (DPN) takie jak np. ORSALIT®, który, dzięki wykorzystaniu efektywnego mechanizmu wspólnego wchłaniania wody, sodu i potasu, skutecznie nawadnia organizm i dostarcza niezbędnych elektrolitów. ORSALIT® przeznaczony jest dla dzieci i dorosłych. W zależności od wieku można wybrać odpowiedni smak preparatu np. truskawkowy ORSALIT® DRINK, który może być podawany dzieciom powyżej 3 roku życia. Poza swoim smakiem i oczywiście działaniem nawadniającym, jego zaletą jest to, że nie trzeba go przygotowywać – forma gotowego płynu do picia sprawdzi się więc w wakacyjnej apteczce. W przypadku ostrych infekcji żołądka i jelit warto sięgnąć po ORSALIT® plus smektyn, który wzbogacony jest dodatkowo smektynem dwuoktanościennym. ORSALIT® plus smektyn nie tylko skutecznie nawadnia organizm, ale łagodzi objawy biegunki, skraca czas jej trwania oraz chroni śluzówkę żołądka i jelit przez działaniem wirusów i bakterii wywołujących infekcje pokarmowe. ORSALIT® plus smektyn można podawać dzieciom już od pierwszego roku życia. W przypadku młodszych dzieci – powyżej 6 miesiąca warto sięgnąć po ORSALIT® nutris. Preparat wzbogacony jest białkiem – laktoalbuminą, która dostarcza niezbędne organizmowi aminokwasy egzogenne, stymuluje układ odpornościowy, wykazuje właściwości antybakteryjne oraz wpływa na wzrost bakterii Bifidobacterium, które stanowią naturalną mikroflorę jelita grubego. Innowacyjna formuła produktu maskuje słony smak płynu na rzecz lepiej przyswajalnego przez dzieci malinowo-jagodowego.

Biegunka poza tym, że może uprzykrzyć życie i pokrzyżować nam plany, często może doprowadzić do groźnego dla zdrowia i życia odwodnienia. Nie można do tego dopuścić dlatego pamiętajmy, aby jak najszybciej zareagować i uzupełnić niedobór wody i elektrolitów. Uzupełnienie ich zapewni nam szybszy powrót do zdrowia.

Więcej informacji na www.orsalit.pl

orsalit-family

 

Udostępnij.

O autorze

redakcja

Zostaw komentarz

 
Testowanie

Facebook

Sieć reklamowa Google AdSense jest zewnętrznym dostawcą reklam na tej witrynie. W celu dopasowania tematyki reklam do Twoich zainteresowań i ich wyświetlenia, firma korzysta z plików cookie. Reklamy mogą być dopasowane do informacji wynikających z Twoich poprzednich wizyt w tej i innych witrynach, z wyłączeniem danych powodujących naruszenie prywatności, w rodzaju imienia i nazwiska, numeru telefonu i innych danych kontaktowych czy adresu. Możesz wyłączyć dopasowywanie reklam do Twoich zainteresowań klikając tutaj — w tym samym miejscu dowiesz się więcej na ten temat. Chcę wiedzieć więcej

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij