Prawidłowa pielęgnacja delikatnej i wrażliwej skóry dziecka

0

Od pierwszych chwil życia dziecka, kiedy jest najdelikatniejsza i narażona na wysuszenie czy podrażnienia, wymaga szczególnej opieki. Jest barierą ochronną organizmu, pierwszą linią obrony przed infekcjami oraz toksynami pochodzącymi z najbliższego otoczenia, ale i środowiska – ważne więc, by była odpowiednio przygotowana do swojej roli, czyli przede wszystkim nawilżona.

Jedyna w swoim rodzaju skóra malucha – tak podatna na problemy wynikające z braku nawilżenia – może być kłopotem nie tylko dla samego dziecka, ale i rodziców, którzy często nie wiedzą, jak codziennie pielęgnować najmłodszego członka rodziny.

CO WPŁYWA NA SKÓRĘ MALUCHA I JAK UTRZYMAĆ JĄ W NAJLEPSZEJ KONDYCJI?

Jak pokazują badania przeprowadzone wśród polskich rodzin[1], problem suchej i skłonnej do atopii i podrażnień skóry dotyka w naszym kraju aż 97% maluchów. To czyni z niego najpowszechniej występującą dolegliwość wśród wszystkich problemów skórnych. Skóra potrzebuje nawilżenia  i pielęgnacji na każdym etapie rozwoju. To niezwykle istotne zwłaszcza wśród dzieci, ponieważ ich skóra jest delikatna i cienka oraz posiada pHinne niż skóra dorosłego. Skóra noworodka jest bardzo podatna na czynniki zewnętrzne np. nadmiar promieni słonecznych, wiatr, mróz, centralne ogrzewanie, klimatyzację. Dlatego podczas codziennej pielęgnacji należy używać specjalnych kosmetyków przeznaczonych dla najmłodszych, które będą skutecznie nawilżać skórę dziecka,  a zarazem zapobiegać dalszemu wysuszaniu się podrażnionej, suchej i swędzącej skóry – mówi pediatra i specjalista II st. chorób dzieci i pediatrii społecznej i medycyny szkolnej, dr Grażyna Jędrzejczyk.

Co robić, aby zapobiegać wysuszaniu i podrażnieniu skóry?

 1. Codziennie nawilżaj skórę dziecka, stosując przebadane kosmetyki chroniące jej naturalną barierę hydrolipidową.
 2. Sprawdzaj, z czego zostały wyprodukowane ubrankaTwojego dziecka – syntetyczne materiały mogą podrażniać skórę.
 3. Pamiętaj o zdrowiu: predyspozycjach genetycznych czy zażywanych lekach.
 4. Uważaj na stosowane środki czystości (mydła, środki piorące, twardą wodę).
 5. Kontroluj temperaturę i wilgotność powietrza w pomieszczeniach, w których przebywa maluszek oraz siłę nasłonecznienia (zarówno w lecie, jak i w zimie).
 6. Obserwuj, jak skóra dziecka zachowuje się przy odstawieniu malucha od piersi, zmianie diety czy w otoczeniu czworonogów.

Kiedy mimo wszystko skóra maluszka staje się sucha i podrażniona, rodzice – w oparciu o zasięgnięte od pediatrów porady –mogą sami zadbać o skórę swoich dzieci. Przez wprowadzenie do codziennej pielęgnacji sprawdzonych i zaufanych kosmetyków, takich jak emulsja, płyn do kąpieli, szampony czy kremy do ciała, z powodzeniem mogą kontrolować kondycję skóry swojego maluszka.
Gdy niepokojące podrażnienia skórne utrzymują się, wówczas absolutnie należy udać się do lekarza specjalisty, który dopasuje odpowiednią terapię.

 


Badanie Brand Equity Tracking Poland 2014 przeprowadzone na zlecenia GSK przez grupę badawczą IPSOS.

 

KĄPIEL NAJLEPSZYM MOMENTEM NA PIELĘGNACJĘ SKÓRY MALUCHA

Kąpiel to niezwykle ważny element codziennej pielęgnacji skóry dzieci, zwłaszcza tych ze skłonnością do wysuszania,atopii i podrażnień. Okazuje się, że mycie i szykowanie maleństwa do snu mogą być naprawdę wyczerpujące i stresogenne dla całej rodziny. Jak pokazują najnowsze badania[1], wieczorna kąpiel jest jednym z najtrudniejszych i powodującym najwięcej zdenerwowania momentem w ciągu dnia, w szczególności dla rodziców dzieci z problemami skórnymi. Przy codziennej kąpieli warto pamiętać o prostych poradach, które sprawią, że ten ważny moment będzie nie tylko pożyteczny,
ale i przyjemny.

 1. W trakcie kąpieli ważne jest, aby chronić wilgotność skóry i zwracać uwagę na dobór produktów do skóry suchej.
 2. Temperatura wody nie może być ani za wysoka, ani za niska. Najlepiej, aby odpowiadała temperaturze w pomieszczeniu.
 3. Kąpiel dziecka powinna trwać około 10-20 minut (noworodka 5 – 10 minut). Zbyt długa kąpiel może przesuszyć delikatną skórę.
 4. Po kąpieli skóra powinna być miękka. Należy wycierać ją bardzo delikatnie (nigdy nie trzeć),
  a następnie umiejętnie stosować nawilżający balsam, zwracając szczególną uwagę na obszary suchej skóry.

 

CODZIENNA PIELĘGNACJA SKÓRY DZIECKA CZASEM NAWIĄZYWANIA BLISKOŚCI

Czas kąpieli malucha można w prosty sposób umilić. Gdy przestaniemy postrzegać codzienną pielęgnację suchej i podrażnionej skóry dziecka jedynie jako okazję do umycia dziecka i odhaczenia jednego z obowiązków, możemy bardzo wiele zyskać. Kąpiel to jedna z najlepszych okazji do zabawy i wzajemnego poznawania się.W ten sposób rodzice mogą pielęgnować i pogłębiać więź z dzieckiem, a także kreować poczucie bezpieczeństwa u swojego maluszka. Dodatkowo, taka zabawa może pobudzić kreatywność dziecka.

W jaki sposób bawić się z dzieckiem podczas kąpieli? Możliwości jest wiele. Z maluchem można w wanience układać piankowe puzzle lub bawić się innymi zabawkami. Z kolei większe dzieci z pewnością z chęcią popluskają się w wannie pełnej piany. Najważniejsze jednak, by kąpiel była przyjemnością – zarówno dla malucha, jak i rodziców, w szczególności tych dzieci, których skóra jest sucha czy podrażniona. Aby tak się stało, warto wybierać odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne, dostosowane do delikatnej skóry malucha.

 

OILATUM BABY – KOSMETYCZNA POMOC PRZY CODZIENNEJ PIELĘGNACJI SKÓRY DZIECKA

Zwykłe mydło czy produkty zawierające silne detergenty mogą zniszczyć płaszcz wodno-lipidowy, przez co zmniejszyć poziom wilgoci skóry i zaostrzyć problemy skórne. Nowa seria produktów Oilatum Baby Łagodna Ochrona została przygotowana, aby codzienna pielęgnacja skóry stała się czystą przyjemnością dla dziecka i rodziców. Produkty są przebadane dermatologicznie:  są uniwersalne (także dla starszych dzieci), skuteczne i zmniejszają ryzyko podrażnień skóry- mówi Bartosz Olejarski, dyrektor rynku aptecznego w Polsce i Krajach Bałtyckich z GSK Consumer Healthcare (właściciela marki Oilatum) oraz dodaje, że kosmetyki mają nie tylko łagodzić  i pielęgnować delikatną skórę dziecka, ale także uspokajać zaniepokojone mamy, by te mogły w pełni cieszyć sięz macierzyństwa.

 


Oilatum Consumer & Shopper Insight, Usage & Attitude Study – Raport, listopad 2014 rok, Polska. Badanie przeprowadzone na 809 matkach dzieci w wieku od 0-3 lat oraz 4-6 lat.

 

ŻEL DO MYCIA GŁOWY I CIAŁA

Delikatnie i skutecznie myje skórę dziecka dzięki nowoczesnym i delikatnym aktywnym składnikom

 • są bezpieczne i nie podrażniają oczu- nie zawierają mydła

 • zapewniają przyjemną i radosną kąpiel dla dziecka i rodzicówdzięki łagodnym składnikom pianotwórczym

SZAMPON

Dzięki nowoczesnym i delikatnym aktywnym składnikom delikatnie i skutecznie myje skórę głowy i włosy

 • ułatwia rozczesywanie włosów

 • jest bezpieczny i nie podrażnia oczu- nie zawiera mydła

BALSAM DO CIAŁA

Dzięki zawartości parafiny ciekłej i wazeliny łagodnie chroni młodą skórę przed czynnikami zewnętrznymi

 • nawilża skórę dzięki zawartości masła shea i gliceryny

 • delikatnie i skutecznie łagodzi suchą, swędzącą, podrażnioną lubpodatną na wyprysk atopowy skórę

 

 

 

Udostępnij.

O autorze

redakcja

Zostaw komentarz

 
Testowanie

Facebook

Sieć reklamowa Google AdSense jest zewnętrznym dostawcą reklam na tej witrynie. W celu dopasowania tematyki reklam do Twoich zainteresowań i ich wyświetlenia, firma korzysta z plików cookie. Reklamy mogą być dopasowane do informacji wynikających z Twoich poprzednich wizyt w tej i innych witrynach, z wyłączeniem danych powodujących naruszenie prywatności, w rodzaju imienia i nazwiska, numeru telefonu i innych danych kontaktowych czy adresu. Możesz wyłączyć dopasowywanie reklam do Twoich zainteresowań klikając tutaj — w tym samym miejscu dowiesz się więcej na ten temat. Chcę wiedzieć więcej

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij